Velika srijeda - Misa posvete ulja

(Gospić, 28.3.2018.) Na Veliku srijedu, 28. ožujka  u gospićkoj katedrali okupilo se pedesetak svećenika, redovnika, bogoslova i sjemeništaraca oko svoga biskupa mons. Zdenka Križića na Misu posvete ulja. U propovijedi, biskup je između Isusovih učenika izdvojio Judu kojeg evanđeoska izvješća u ova prva tri  dana Velikog tjedna stavljaju u središte pozornosti te rekao: “ Ivan evanđelist, kao što smo već napomenuli, Judu definira kao 'lopova' koji krade iz zajedničke blagajne. Matej, pojašnjava motive Judine izdaje: u pitanju je novac i navodi točnu sumu koju je Juda dobio za taj čin: 30 srebrnjaka. Kod Marka i Luke novac je samo obećan, bez točnog iznosa, dok je kod Mateja, uz točnu sumu, novac Judi odmah i isporučen. Iznos koji je Juda primio odgovara cijeni jednoga roba ( Izl 21,32). Evanđelist Ivan pojašnjava da je Juda do ovog čina izdaje došao putom nevjernosti koja je bila progresivna. On je prvo izdao moralne vrijednosti i izdaje su rasle dok ga nisu dovele do izdaje najdragocjenije osobe... To je uvijek put do određenog ponora. Kada osoba malo pomalo izdaje poštenje, pravednost, istinu, vjernost, ... jednom će posve potonuti. Ako osoba, pa zvala se ona i svećenik, ne radi ustrajno na sebi i svom duhovnom životu, izdaje će se događati svakim danom. Neće ga spasiti niti svakodnevna euharistija niti, eventualno dobre propovijedi koje upućuje drugima. Mogu postati samo kao oni za koje Isus veli da „dobro govore, ali ne čine“. Novac koji je Juda dobio nije riješio ni jedan njegov problem i nije mu donio nikakvu sreću, nego mu je naprotiv upropastio život. Toga je postao svjestan prekasno, kao i mnogi drugi koji do njega nepošteno dođu. Kada je Juda postao svjestan do kuda ga je novac doveo, pada u očaj i ne vidi više izlaza za svoj slučaj. Nakon izdaje on vraća srebrnjake u hram, jedino mjesto gdje se ovaj prljavi novac može oprati, pretvoriti u nešto lijepo, pod  uvjetom da ga se upotrijebi za plaćanje kakve žrtve prinosnice Bogu ili ga se dade siromasima. Međutim, svećenici odbijaju uzeti taj novac za hramske potrebe jer su svjesni da je previše okaljan... Korijeni zla uvijek su nejasni... Luka čak naglašava da je u Judu, čini se, preko novca ušao Sotona. Papa Franjo tvrdi da Sotona ulazi u život svećenika najlakše preko novčanika. Međutim, neki evanđelisti ne stavljaju naglasak ni na kakav novac. Kao da su htjeli reći da nije novac jedini saveznik koji može unakaziti osobu. Može to i karijerizam, borba za prestižem, nemoral općenito, različita razočaranja, ili jednom riječju: praznina ljubavi...

Nameću se neka pitanja: Da li su drugi razumjeli da je Juda izdajnik o kome Isus govori? Ako jesu, zašto ništa nisu poduzeli da ga spriječe u njegovu naumu, da s njim prijateljski porazgovaraju? Kako to da učenici nisi ni na koji način reagirali kada su saznali tko je taj i kada su vidjeli kako Juda odlazi u noć?...Svi učenici su zaređeni, svima su noge oprane, ali svi nisu čisti. Luka navodi da je među učenicima, nakon Euharistije,  počela prepirka tko je među njima najveći. Euharistija može osobu ne samo ispunjati milošću nego je može i prazniti milošću. I Judin prikaz života poruka je svima nama: svi mi imamo svoje izdaje, svi mi imamo svoju kesu prijetnji da postanemo izdajnici, i u većem obliku, ako ne budemo dovoljno bdjeli nad svojim slabostima i njihovim tendencijama... Svi mi imamo svoje svijetlo ali i svoje tame, svoje anđele ali i svoje đavle. Svi smo mi na udaru Sotone. Svima je, kako će Bog još na početku reći Kajinu 'grijeh kao zvijer na pragu kuće što na te vreba, ali još mu se možeš oprijeti'. Biskup je završio: „Ako se dovoljno ne opiremo, ako držimo nerazborito otvorena vrata srca, zvijer će u nas ući i učiniti nas sposobnim za svaku vrstu zla. Judina povijest, i ne samo njegova, to potvrđuje. Slavimo sutra dan uspostave svećeništva. Svi smo mi dionici tog neizmjernog dara. To je dar koji treba brižno njegovati, inače će ga se izgubiti, ili će se pretvoriti nama u osudu. Neka Gospodin to ne dopusti.“

              Nakon propovijedi slijedio je čin posvete ulja za sakramente krštenja, sv. potvrde,  bolesničkog pomazanja, svećeničkog i biskupskog ređenja, kao i za posvetu oltara i crkve.

Na ovoj misi svećenici i laici su, u ime župa, donijeli  sredstva za Caritas prikupljen u akciji Misereor 2018. Pjevao je katedralni zbor pod vodstvom Franje Puškarića. Svećenici su slavlje svog dana nastavili u biskupskom domu.

tekst / foto                       s.Robertina Medven / M.S.

Prijava korisnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice.