PRIKAZANJE GOSPODINOVO - SVIJEĆNICA U GOSPIĆKOJ KATEDRALI

Danas je blagdan Prikazanja Gospodinova, Svijećnica ili Kalandora, a slavi se 40 dana nakon Božića. Uz mnoštvo vjernika svečano misno slavlje u našoj katedrali započelo je sa obredom blagoslova svijeća, a svečanu svetu misu predvodio je mons. Marinko Miličević, generalni vikar u zajedništvu sa  biskupijskim kancelarom preč. Mišelom Grgurićem,  gospićkim župnikom preč. Marijom Vazgečom. Euharistijsko slavlje i danas je svojim pjevanjem uzveličao katedralni zbor pod ravnanjem g. Franje Puškarića.

Prema starom Židovskom zakonu, žena koja je rodila sina nije smjela dirati ništa posvećeno niti ući u prostore Hrama dok ne prođe 40 dana nakon rođenja sina. Tog propisa držala se i Marija. Tu se zatekao starac Šimun, koji je uzeo Dijete u naručje i u nadahnuću, prepoznao u njemu budućega Mesiju. Pri tome je Šimun, to je okosnica blagdana, Isusa nazvao Svjetlom, doslovno “Svjetlost za rasvjetljenje naroda”. Otuda blagdanu pučko ime Svijećnica ili Kalandora. Blagdan su počeli slaviti jeruzalemski kršćani od 4. stoljeća kao susret Isusa i svetih staraca, a uveli su ga na traženje hodočasnika koji su željeli molitvom i razmišljanjem obilježiti mjesta Isusova života.  Tijekom 7. stoljeća blagdan  je uveden i u Rimu, pape su procesiji dali pokorničko obilježje. Kršćani su zapaljenim svijećama željeli izraziti vjeru u Krista kao svjetlo svijeta. Spominjući se toga događaja, vjernici danas u crkvu donose svijeće na blagoslov. U obitelji se ta svijeća pali u različitim prilikama:na velike blagdane, u vrijeme oluje i grmljavine, stavlja se i u ruku umirućemu kao ohrabrenje i znak nade u vječni život, ali se pali i u drugim situacijama.