PREDBOŽIĆNO ČESTITATNJE KOD BISKUPA ZDENKA KRIŽIĆA

U četvrtak 21. prosinca 2017. u prostorijama Biskupije, održano je tradicionalno predbožićno primanje.  Na početku kancelar, preč. MIšel Grgurić sve pozdravio je sve goste,a potom je s. Robertina Medven započela s prigodnu pjesmu. Nakon toga gen. vikar, mons. Marinko Miličević uputio je čestitku biskupu ordinariju Zdenku Križiću i biskupu u miru Mili Bogoviću. Nakon uvodnih riječi istaknuo je da Biskupovo geslo Solo Dios basta – Bog sam dostaje, govori nam da jedino što čovjek u svojoj biti treba jest Bog. Ostalo je sve iza toga. U zadnje se vrijeme dosta ističu znanstveni (psihološki) dokazi o tome kako čovjek postiže cjelovito zdravlje osobnosti tek u odnosu s Bogom tj. u molitvu. Rekli bismo ništa novo  jer to je iskustvo Crkve od njezinih samih početaka. Mo. drago nam je čuti kada znanost potvrđuje ono što crkva oduvijek vjeruje. Dakle, Bog jedini može ispuniti čovjekovo srce. Ali znamo da kao vjernici ne možemo se samo zaustaviti na vertikali, tj. na samom odnosu s Bogom. Ispravan odnos s njim nužno nas upućuje na bližnje. U tom smislu je papa Franjo ove godine uveo Svjetski dan siromaha kao svojevrsni zaključak prethodne Godine milosrđa. Želio je još jednom osvijestiti crkvu kako je njezin prioritet blizina sa siromasima. Kao biskupija, nastojimo pomagati potrebitima, u sklad s našim mogućnostima. Poniznost nam nalaže da ne ističemo svoja dobra djela u smislu samo-hvale, ali i razboritost nam nalaže da se katkada kaže ono što činimo. Zatim je nabrojao što se sve učinilo u protekloj godine, pod karitativnim vidom. Postoje mnoga dobra djela za koje samo Gospodin zna, ali neka su tu da ih ljudi vide i da zbog toga slave Oca nebeskoga, koji je izvor svega dobra! Biskup Križić je uputio srdačni pozdrav vlastima uz zahvalu na odgovornom vršenju svojih dužnosti. Istaknuo je da se biskupija prostire na tri županije, Ličko-senjskoj, Karlovačkoj i Zadarskoj, a dijelom i susjednoj BiH. Prostor je to 86 župa, od kojih su se neke ugasile, a neke su na tom putu. Tražimo rješenja zajedno s državnim vlastima da spriječimo nestanak života. Problemi biskupije je sve veće siromaštvo, brojne elementarne nepogode, od poplava, požara, suša i oluje, pri čemu ne smije izostati solidarnost za ugrožene. Biskup je za nastupajuću godinu obitelji istaknuo nekoliko projekata: projektiranje doma za smještaj starijih svećenika, izgradnja vjerničkog prostora u Srbu, pastoralnog centra u Plaškom, potrebe crkve na Plitvicama te ostalih projekata, među kojima bi Glavni projekt bio dolazak klauzurnih (zatvorenih) sestara karmelićanki u Gospić. Nakon toga Biskup je svima zaželio sretan i blagoslovljen Božić i uspješnu Novu 2018., godinu.

L.S.