Proslava Sv. Cecilije u gospićkom dekanatu

U srijedu, 22. studenog, u Gospiću svečano je proslavljen blagdan sv. Cecilije, zaštitnice crkvene glazbe. Pjevači, orguljaši i zborovođe iz župa Gospićkog dekanata okupili su se u dvorani Caritasa u Gospiću na zajedničkoj probi za misu i potom sudjelovali na misnom slavlju koje je u gospićkoj katedrali Navještenja BDM predvodio generalni vikar Gospićko-senjske biskupije i gospićki dekan mons. Marinko Miličević u koncelebraciji s biskupijskim kancelarom preč. Mišelom Grgurićem i svećenicima Gospićkog dekanata: preč. Marijom Vazgečom, preč. Nikolom Turkaljem, preč. Lukom Blaževićem, vlč. Zlatanom Sušićem, vlč. Milom Šajfarom i vlč. Perom Jurčevićem. Bilo je uistinu ugodno slušati šezdesetak pjevača kako skladno pjevaju na slavu Bogu predvođeni katedralnim orguljašem prof. Franjom Puškarićem i trnovačkim orguljašem Josipom Žarkovićem.

Mons. Miličević je u propovijedi govorio o blaženstvima i ukratko razložio svako od njih pozivajući se na crkvenog naučitelja sv. Augustina. Naime, taj veliki crkveni naučitelj zaslužan je i za otkriće izgubljenog životopisa sv. Cecilije, mučenice iz prvih stoljeća kršćanstva. Predaja kaže da je ova svetica bila toliko bliska nebu da je mogla čuti anđeosko pjevanje i svirati na svakom glazbalu. Ono što je za nas kršćane važno, sveta Ceilija uspjela je u svom životu usvojiti program blaženstava koja je Isus izrekao na gori, sačuvala je svoje djevičanstvo i svojim životom hrabro posvjedočila da pripada Kristu, da je spremna biti progonjena zbog njegova imena. Neka njezin zagovor isprosi sve milosti koje su potrebne pjevačima da bi što dostojnije i ljepše svojim pjevanjem slavili Božje ime, zaključio je mons. Miličević na kraju propovijedi.

Nakon mise, svaki zbor predstavio se s jednom pjesmom. Udruženi zborovi Ličkog Osika i Široke Kule otpjevali su Pjevajte Gospodu pjesmu novu, a pjevači iz župa Bilaj i Lički Ribnik stari napjev Slave. Pjevači iz Brušana i Trnovca predstavili su se s pjesmom Izvore vode žive, a zbor iz Perušića s pjesmom Kruše života. Zadnji su nastupili članovi katedralnog zbora „Sveta Cecilija“ otpjevavši pjesmu Evo Krista. Koncert je završio zajedničkim fotografiranjem i pjesmom Zdravo Djevo. Druženje svih pjevača nastavljeno je uz domjenak u pastoralnom centru u Ličkom Osiku.

Sveta Cecilijo, moli za nas!

Franje Puškarić