Liturgijski čitači

Središnje mjesto u životu Crkve i vjernika bez sumnje pripada Riječi Božjoj. Već samo pitanje čita li se ili navješćuje riječ Božja u Crkvi upućuje na važnost službe čitača. Nezamislivo je bilo koje bogoslužje bez naviještanja Božje riječi, koja osvjetljava i daje smisao svakom bogoslužnom činu. Nije riječ samo o nekome tko dobro čita, već o nekome tko čita na liturgijski način, a to znači da čitač bude uronjen u Riječ, da bude prožet vjerom i odgovornošću za riječ. Božjoj riječi pristupa se iz vjere i dubokoga poštovanja.

Čitač je navjestitelj Božje riječi, Vesele vijesti, glasonoša koji prenosi Božje misli, i to s posebnoga mjesta koje nazivamo ambon. Zbog važnosti i odgovornosti službe čitači moraju proći određene seminare pa je u tom smislu hvalevrijedno što oni i u našoj biskupiji organiziraju susrete. Svi zainteresirani za službu čitača uvijek su dobrodošli, neka se jave u župni ured.