Katedrala Navještenja Blažene Djevice Marije u Gospiću

Katedrala Navještenja Blažene Djevice Marije

Katedrala Navještenja Blažene Djevice Marije u Gospiću uzdignuta je na stupanj i dostojanstvo katedralne crkve 25.svibnja 2000.  godine, osnutkom Gospićko-senjske biskupije. Prvotno kao župna crkva, današnja Katedrala izgrađena je između 1781. do 1783. godine u baroknom klasicizmu, primjer je tipizirane krajiške crkve 18. stoljeća.

Tijekom Domovinskog rata crkva je bila meta, a 15. rujna 1991. je i zapaljena. Tom je prilikom izgorio i krov i kapa zvonika sa unutrašnjošću, a zvona su rastopljena, dok je unutrašnjost Katedrale bila oštećena paljevinom. Obnova počinje tijekom Domovinskog rata, pred Božić 1992. godine pokrivena je. Obnova dobrim dijelom završena do blagdana Sv. Marije Magdalene 1999. godine.

Katedrala NBDM

Kratki video o Katedrali NBDM