Dani kruha i zahvalnosti u osnovnoj školi i katedrali

Naša škola i ove je godine, u petak15. listopada, proslavila Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Učenici razrednih odjeljenja prvog i drugog razreda, Odjela posebnog programa i Odgojno-obrazovne skupine su zajedno s učiteljima i pedagoginjom Ankom Nikšić ukrasili stolove u glavnom holu škole krušnim proizvodima i kolačima, plodovima zemlje i starim predmetima iz domaćinstva. Za njihje održana kratka priredba koju je s učenicima trećeg i četvrtog razreda te članovima školske folklorne skupine „Degenija“ pripremio vjeroučitelj Franje Puškarić. Najprije su učenici 4.b razreda i folklorne skupine otpjevali pjesmu Vjek' hvaljen budi, a sve prisutne pozdravio je ravnatelj škole Ivica Radošević. Učenici 3.c i 3.d razreda, Korina Božić, Rita Orešković, Mate Božić, Erika Paripović, Karmen Rukavina, Niko Grivičić i Klara Matica izrekli su potom recitaciju Zdrava zdjela. Milan Pintar, Lukas Devčić i Zara Alar iz 4.b razreda izveli su igrokaz Grad bratske ljubavi, a učenice 4.c Mia Vukelić, Ida Stilinović i Mirna Medunićkrasnoslovile su pjesmicu Ponudi kruh. Na koncu se svima obratio i blagoslovio izložene krušne proizvode i kolače gospićki župnik i dekan mons. Marinko Miličević. Učenici razrednih odjeljenja trećeg i četvrtog razreda zajedno s njihovim učiteljima organizirali su proslavu Dana kruha i zahvalnosti u svojim učionicama. Župnik Miličević posjetio ih je u pratnji ravnatelja, pedagoginje i vjeroučitelja te blagoslovio hranu koju su donijeli.

U nedjelju 17. listopada, Dan kruha i zahvalnosti obilježen je također, u gospićkoj katedrali gdje je misu predvodio gospićki župnik i dekan mons. Marinko Miličević, a asistirali su bogoslovi Marko Butković i fra Richard Kakule te ministranti. Budući da se ove nedjelje slavi i Svjetski dan misija (Misijska nedjelja), fra Richard, rodom iz Konga, a trenutno na školovanju u Splitu, obratio se prisutnima i ukratko prikazao kako žive kršćani i ostali u Kongu i susjednim afričkim državama. Vjeroučenici, među kojima dvije djevojčice u ličkim narodnim nošnjama, su kod prinosa darova na oltar prinijeli kalež i pliticu, kruh i hostije, vino i vodu, košaru s voćem i povrćem i cvijeće, dok je vjeroučiteljica Jelena Majer čitala prigodne tekstove. Na kraju mise učenice4.c razreda, Tihana Marković i Mia Vukelić izrekle su prigodnu recitaciju Ponudi kruh. Prostor ispred oltara bio je ukrašen vinovom lozom, krušnim proizvodima i plodovima zemlje. Misno slavlje pjevanjem je animirao katedralni zbor uz orguljsku pratnju vjeroučitelja Franje Puškarića. Pri izlasku iz katedrale župljani su imali mogućnost kupiti kolače koje su ispekle vrijedne članice župne misijske zajednice i na taj način novčanim prilogom pomoći braći i sestrama kršćanima u misijama.

Franje Puškarić