PROSLAVA KATEHETSKE NEDJELJE U GOSPIĆKOJ KATEDRALI

Iako je odlukom biskupa mons. Zdenka Križića, Katehetska nedjelja na razini biskupije bila na 25. nedjelju kroz godinu, 19. rujna 2021. godine, u našoj gospićkoj župi proslavili smo je tjedan kasnije, u nedjelju 26. rujna. Ujedno je to bio zaziv Duha Svetoga za početak školske i vjeronaučne/katehetske godine. Vjeroučenici četvrtog i viših razreda osnovne škole, kao i vjeroučenici gimnazije i strukovne škole pripremili su se duhovno za ovaj događaj pristupivši sakramentu pomirenja tijekom tri dana prije proslave.

Svečano euharistijsko slavlje u katedrali Navještenja BDM predvodio je gospićki župnik, dekan, predstojnik Katehetskog ureda i generalni vikar biskupije mons. Marinko Miličević u koncelebraciji s biskupovim tajnikom i kancelarom preč. Mišelom Grgurićem i župnim vikarom vlč. Stankom Smiljanićem. Uz velik broj vjeroučenika, misnom slavlju prisustvovali su: ravnateljica Strukovne škole Gospić Barbara Tomljenović Jurković, vjeroučitelji, učitelji i nastavnici gospićkih školskih ustanova.

Misna čitanja pročitali su: Marijan Jelić (u ime roditelja vjeroučenika) i vjeroučitelji Mirela Miočević i Denis Žunić. Prigodnu homiliju održao je mons. Miličević. Molitvu vjernika pročitale su: ravnateljica strukovne škole Barbara Tomljenović Jurković, vjeroučiteljica Leonarda Ružička i pedagoginja u osnovnoj školi Anka Nikšić. Prigodne tekstove kod prinosa darova pročitala je vjeroučiteljica Jelena Majer, a vjeroučenici su na oltar prinijeli kalež i pliticu (Milan Pintar), hostije (Emanuel Miočević), vino (Josip Biškupić), vodu (Magdalena Biškupić), Bibliju (Patrik Antonio Petry), Katekizam Katoličke Crkve, vjeronaučne udžbenike i bilježnicu (Marija Krpan) te loptu (Mihael Jelić). Nakon pričesti meditaciju „Dopusti mi danas da ti priđem bliže“ autora Paula Hascheka pročitala je Mandica Hrvoj.

Misno slavlje pjevanjem je animirao katedralni zbor „Sveta Cecilija“ uz orguljsku pratnju vjeroučitelja Franje Puškarića. Poslije mise, u župnoj dvorani upriličeno je kratko druženje svećenika i školskih djelatnika.

Franje Puškarić