Prva sveta  ispovijed i sveta pričest u Gospiću 20.6.2020.

Na blagdan Bezgrješnog Srca Marijina, 20. lipnja 2020. u župi Navještenja BDM u Gospiću održano je slavlje prve svete ispovijedi i pričesti. Kandidati za prvu pričest su u petak 19. 6. poslijepodne pristupili prvi put sakramentu pomirenja, odnosno sv. ispovijedi.  U subotu 20. lipnja 2020. pod svečanim euharistijskim slavljima u 9 i 11 sati, koje je u katedrali, predvodio župnik preč. Mario Vazgeč primili su prvu sv. pričest, njih 70 prvopričesnika (po 35 u prvoj i drugoj skupini). Prostor ispred oltara bio je urešen likom Marije te crvenim, bijelim i plavim ružama s imenima i prezimenima prvopričesnika za što su se pobrinuli vjeroučitelji u suradnji s foto-studijem „FMI“ i cvjećarnom „Marta“.

Prvo misno slavlje za prvopričesnike 3.a i 3.b razreda započelo je pozdravom prvopričesnicima koji im je u ime svih roditelja uputila Marija Fajdić, a potom su prvopričesnici iz 3.a i 3.b razreda, Ana Jerković, Andrej Čorak, Matea Halapa i Nikola Nikšić izrekli recitaciju O Isuse. Prvo čitanje pročitao je ravnatelj škole Ivica Radošević, a psalam Ana Bogdanić. Evanđelje je navijestio i propovijedao župnik preč. Vazgeč. Prije obnove krsnih obećanja, prvopričesnici iz 3.a razreda, Elena Matijević, Matej Nikšić i Dora Andrijević recitirali su pjesmicu Majko, upali svijeću, a majke Katica Matijević i Danica Jelinić upalile su krsne svijeće na uskrsnoj svijeći. Molitvu vjernika pročitale su učiteljice Ivanka Živković i Josipa Svetić Pavelić. Darove na oltar (hostije, kalež, vino, vodu, Bibliju i bijelu ružu) prinijeli su prvopričesnici iz 3.a i 3.b razreda: Eva Blažević, Josipa Rajković , Ivan Butković, Roko Bogojević, Željka Pavletić i Marija Hećimović, dok je prigodne tekstove čitala vjeroučiteljica Jelena Majer. Nakon pričesti, zahvalu roditeljima recitacijom Dragi naši roditelji izrekli su prvopričesnici Josip Pajtl, Niko Rubčić, Ivana Župan i Karmela Šarić.

Drugo misno slavlje za prvopričesnike 3.c i 3.d razreda započelo je također, pozdravom prvopričesnicima koji je uputila Marija Mesić, a potom su prvopričesnici iz 3.d razreda, Sophia Tessa Zeko, Petar Delbianco i Petra Serdar recitirali pjesmicu U svečanom času. Prvo čitanje pročitao je ravnatelj škole Ivica Radošević, psalam Ana Balenović Svetić, a evanđelje navijestio i protumačio župnik preč. Vazgeč. Prije obnove krsnih obećanja majke Anita Devčić Mihelin i Ankica Stilinović upalile su krsne svijeće na uskrsnoj svijeći. Molitvu vjernika pročitale su učiteljice Ana Nikšić i Katarina Brkljačić. U prinosu darova popraćenom prigodnim tekstovima koje je čitala vjeroučiteljica Jelena Majer sudjelovali su prvopričesnici iz 3.c i 3.d razreda: Ivan Marinac, Lara Mesić, Fran Matanović, Ana-Marija Grbac, Ivan Franić i Ivana Ćaćić. Neposredno prije pričesti, prvopričesnice iz 3.c razreda, Marija Dragičević, Anja Tonković, Karmela Čović i Nela Balenović Svetić izrekle su recitaciju Na gozbi kruha i vina, a nakon popričesne molitve dvojica prvopričesnika iz 3.c i 3.d razreda, Luka Brozičević i Patrik Antonio Petry zahvalili su roditeljima recitacijom Dragi naši roditelji.

Oba misna slavlja animirali su pjesmom sami prvopričesnici uz glazbenu pratnju vjeroučitelja Franje Puškarića. Nakon završnog blagoslova i podjele uspomena na prvu pričest, prvopričesnici su se fotografirali zajedno sa župnikom, svojim učiteljima, vjeroučiteljima  i ravnateljem škole Ivicom Radoševićem, a potom su im u župnom stanu podijeljene krunice i uspomene.

Franje Puškarić

POPIS PRVOPRIČESNIKA 2020.