PRVA SVETA PRIČEST U GOSPIĆU

Na sedmu vazmenu nedjelju, 2. lipnja,2019. u Gospiću održano je slavlje prve svete pričesti. Pod svečanim euharistijskim slavljem koje je u katedrali Navještenja BDM predvodio župnik preč. Mario Vazgeč uz asistenciju đakona vlč. Marija Kralja, k stolu Tijela i Krvi Kristove prvi put pristupilo je 82 prvopričesnika.

Misno slavlje započelo je pozdravom prvopričesnicima koji im je u ime svih roditelja uputila Marija Milinović Marković, a potom su prvopričesnici iz 3.b razreda, Jakov Mataija, Marija Krpan i Matija Vukić izrekli recitaciju Moja prva pričest. Prostor ispred oltara bio je ukrašen likom Presvetog Srca Isusova i srcima s imenima prvopričesnika za što su se pobrinuli učiteljica Šejla Kolatahi, studentica Dora Kolatahi i vjeroučitelji u suradnji s cvjećarnom „Marta“ i foto-studijem „FMI“. Prvo čitanje pročitala je Marijana Ratković, psalam Sanja Vrcić – Mataija, a drugo čitanje ravnatelj škole Ivica Radošević. Evanđelje je navijestio đakon vlč. Mario Kralj, a propovijedao župnik preč. Vazgeč. Prije obnove krsnih obećanja, prvopričesnici iz 3.d razreda, Ivona Župan, Nikola Stopić i Melani Fajdetić recitirali su pjesmicu Majko, upali svijeću, a majke Marija Župan i Josipa Krpan upalile su krsne svijeće na uskrsnoj svijeći. Molitvu vjernika pročitale su učiteljice Vlatka Galac, Jelena Župan i Anamarija Asić. Darove na oltar (hostije, kalež, vino, vodu, Bibliju i srce) prinijeli su prvopričesnici iz 3.a razreda: Romano Bako, Petra Balenović, Matej Bašić, Josipa Devčić, Jakov Škulj i Katarina Svetić, dok je prigodne tekstove čitala vjeroučiteljica Jelena Majer. Prije pričesti, recitaciju Dok je nebo slavilo izrecitirali su učenici 3.c razreda, Iva Rukavina, Ivano Jurić i Iva Štajdohar. Nakon vrhunca mise, svete pričesti, recitacijom Utihnite valovi  svoju zahvalu Isusu izrazili su učenici 3.e razreda, Filip Černušak, Gabrijela Balen i Igor Jelinić, a potom su recitaciju Zahvala roditeljima izrekli predstavnici svih pet razreda: Filip Mraović, Josip Bilen, Sara Vukelić, Iva Vrkljan i Nikola Pećina. Cijelo misno slavlje animirali su pjesmom sami prvopričesnici uz glazbenu pratnju vjeroučitelja Franje Puškarića.

Nakon završnog blagoslova i podjele uspomena na prvu pričest, prvopričesnici su se fotografirali zajedno sa svećenicima, svojim učiteljima i ravnateljem škole Ivicom Radoševićem, a potom su im u župnom stanu podijeljene krunice.

Franje Puškarić

foto N.R.